Studentų moksliniai tyrimai semestro metu

2018-11-11 21:16

1. J. Braver: ,,Atskirtų krūvių būsenų susidarymo ir dinamikos modeliavimas“

Krūvio atskyrimo ir pernašos reiškiniai atlieka svarbų vaidmenį daugybėje molekulinių kompleksų – nuo gamtinės kilmės fotosintetinių kompleksų iki dirbtinių Saulės elementų. Teorinis krūvio atskyrimo ir pernašos molekulinėse sistemose aprašymas yra gana sudėtingas, todėl literatūroje trūksta darbų, kuriuose būtų pristatomi mikroskopinio krūvio atskyrimo modeliavimo rezultatai. Šio projekto tikslas yra per projekto laikotarpį sumodeliuoti krūvio pernašos būsenų susidarymą ir krūvio atskyrimo dinamiką modelinėse sistemose panaudojant mišrius kvantinės ir klasikinės dinamikos metodus. Didelis šių metodų privalumas yra tai, kad aplinka yra įskaitoma išreikštai, o tai reiškia, kad galima lengvai atsižvelgti tiek į aplinkos neharmoniškumą, tiek į koreliacijas tarp virpesinių laisvės laipsnių, sąveikaujančių su krūvio pernašos būsenomis ir molekuliniais sužadinimais. Pavykus suprasti aplinkos koreliacijų ir neharmoniškumo įtaką krūvio pernašos būsenų susidarymui ir dinamikai būtų galima suprasti ir paaiškinti vyksmus realiose molekulinėse sistemose. Gautos žinios ateityje galėtų būti naudingos kuriant dirbtinius Saulės elementus.

Projektas vykdomas nuo 2018-10-01 iki 2019-04-30.

Projektas finansuojamas iš Europos sąjungos fondų investicijų veiksmų programos „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“.

E. Zacharovas: „Elektrocheminio SERS metodo taikymas kofeino pėdsakų seilėse nustatymui“

Priklausomybę sukeliančių ir galimai pavojingų psichoaktyvių medžiagų aptikimas žmogaus organizme yra svarbi medicinos tyrimo sritis. Dažniausiai augalinės kilmės cheminiai junginiai, priskiriami psichoaktyvių medžiagų grupei, yra vadinami alkaloidais. Šiai grupei yra priskiriamas visame pasaulyje gausiai vartojamas ir lengvai prieinamas kofeinas. Vartojamas nedideliais kiekiais jis veikia kaip centrinės nervų sistemos stimuliantas, slopinantis mieguistumo jausmą ir gerinantis reakciją, koncentraciją ir koordinaciją. Tačiau didelės kofeino dozės sukelia rimtus organizmo veiklos sutrikimus, o sveikatos problemų turinčių žmonių atveju kofeino perdozavimas gali lemti net mirtį. Tai itin svarbu šiomis dienomis, kadangi gamintojai dažnai nuslepia ar netiksliai nurodo tikrąją gaminio sudėtį. Šio projekto tikslas yra jautrios ir tikslios šio ir kitų alkaloidų kiekio žmogaus organizme nustatymo metodikos tobulinimas, tiriant žmogaus biologinius skysčius, o tiksliau – seiles. Tikslui pasiekti yra naudojamas nedestruktyvus elektrocheminis paviršiaus sustiprintos Ramano sklaidos (E-SERS) spektroskopijos metodas.
Projekto vykdymo metu siekiama nustatyti mažiausią kofeino koncentraciją, kurią galima aptikti žmogaus seilėse. Siekiant sustiprinti tiriamos molekulės Ramano sklaidos singalą, bus naudojami kelių tauriųjų metalų nanodalelių tirpalai, skirtingi nanodalelių sluoksnių formavimo ant elektrodo paviršiaus būdai ir skirtingos elektrodo elektrinio potencialo vertės. Nustačius efektyviausią metodiką, bus atliekami modelinių seilių ir kofeino tirpalų tyrimai. Optimalios metodikos sukūrimas suteiks galimybę sąlyginai greitai aptikti ne tik kofeino kiekį organizme, bet ir identifikuoti galimai žmogaus kūne esančius nelegalius nuodingus alkaloidus, priskiriamus narkotinėms medžiagoms.
Projektas vykdomas nuo 2018-10-01 iki 2019-05-01
Projektas finansuojamas iš Europos sąjungos fondų investicijų veiksmų programos „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“.